piątek, 3 stycznia 2014

Prosta sałatka z tuńczykiem i awokado + info o warzywach w puszkach


Dziś, przy piątku, szybka sałatka z tuńczykiem. Jak już wspominałam (nie raz), często zabieram sałatki do pracy. Uważam, że to świetny pomysł na posiłek, a w zasadzie moje dwa pracowe posiłki :-) Taką sałatkę dziele na dwie części i zjadam na drugie i trzecie śniadanie - jeśli takowe istnieje...Z zasady, nie poleca się ani za często ryb w puszkach (ani też wędzonych), jednak raz na jakiś czas będzie to całkiem dobry pomysł :-)


 SKŁADNIKI:
 • Puszka tuńczyka - kawałki w sosie własnym (Graal)
 • 1/2 dużego awokado (lub 1 mniejsze)
 • 1/2 mini sałaty rzymskiej
 • 1/2 średniej papryki zielonej
 • 1/2 puszki kukurydzy konserwowej
 • 1/2 puszki fasoli konserwowej
 • Kilka plasterków ogórka z sałatki szwedzkiej (ogórek słodko-kwaśny)
 • Łyżka oliwy z oliwek z bazylią
Pamiętajmy o przełozeniu fasoli i kukurydzy do naczynia, jesli musimy przechowywać część z otwartej już puszki. (Dotyczy to oczywiście także innych warzyw w puszkach) Unikniemy dzięki temu niekorzystnych reakcji substancji chemicznych z naszym pożywieniem. Dobrze te, gdy uda nam się zakupić konserwowe warzywa w słoiku, a nie w puszce (to samo z napojami). Wnętrze puszek, pokryte jest zwykle żywicą epoksydową, która wydziela toksyczny Bisfenol A (BPA). Więcej informacji na ten temat można przeczytać  na przykłada TUTAJ. Ja oczywiście odkryłam to po raz kolejny w trakcie czytania książki Julity Bator. Jeśli puszka jest wykonana z potencjalnie szkodliwego alumium, tym gorzej dla nas, bowiem jest to neurotoksyna - substancja działająca toksycznie na układ nerwowy, kojarzona z chorobą Alzheimera. Jedzenie tego typu żywności jest także mało polecane, ze względu na duża zawartość cukru, a także konserwantów w zalewie. Pamiętajmy o tym i nie spożywajmy ich za często. Lepiej wybrać np. suchą fasole i ja sobie po ludzku ugotować, a tylko raz na jakiś czas, wykorzystywać żywność z puszek.


Życzę smacznego oraz miłego weekendu :-)
Mysza


3 komentarze:

 1. wygląda apetycznie i masz rację co do produktów w puszkach

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki:-) Wciąż się uczę czegoś nowego na temat współczesnego pożywienia i wszystkim polecam zgłębianie takiej wiedzy:)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam takie sałatki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...